CROSS-COUNTRY: PA runners place high at Nike Hole in the Wall

LAKEWOOD — The Port Angeles cross-country team netted a second-place and a third-place finish in different divisions at the prestigious Nike Hole in the Wall Invitational featuring more than 5,000 runners from three states.

Cross-country runners from Washington, Oregon and California competed in the massive event. Teams from Port Angeles, Sequim and Port Townsend attended.

The best area showing was by Jack Gladfelter of the Roughriders, who finished second in the Boys JV under 21 minutes division. He had a time of 16 minutes, 46.9 seconds. Thomas Shaw of the Riders finished ninth in the same race with a time of 17:12.7.

Kynzie DeLeon of Port Angeles finished third in the girls over 22:30 division with a time of 19:05.3. Her teammate Lauren Larson raced in the tougher girls under 22:30 division, finishing 24th with a time of 18:21.5, the second-best time of any Washington 2A runner and a personal record for Larson.

One Washington 1A runner beat Larson and all the other runners ahead of her were from large schools in Washington, Oregon and California.

Nathan Cantrell of Port Townsend finished 49th in the boys under 18 minutes division, with an outstanding 5K time of 16:11.4. That is a personal record and among the six fastest 1A times in the state.

The highest Redhawks’ finish was 20th by Camry Hines in the girls JV 24-26 minutes division with a time of 23:11.0.

For Sequim, the best showing was by Riley Pyeatt, who finished 45th in the girls under 22:30 division with a time of 18:53.3, a personal record and the fifth-fastest 2A girls’ time in the state.

Forks at Bill Kehoe South Sound Invite

LACEY — Running in the silver division, Forks’ Madelyn Archibald finished fourth with a time of 21:00.65 in the Bill Kehoe South Sound Invitational held at St. Martin’s University.

Among the boys, Forks’ Wesley Camacho finished ninth with a time of 17:47.45.

Nike Hole in the Wall Invite

Lakewood

Saturday, Oct. 12

Boys under 18:00

Nathan Cantrell, PT, 49th, 16:11.4; Adam Borde, PA, 227th, 17:35.8; Joshua Gavin, PA, 303rd, 18:06.5; Lucas Gavin, PA, 342nd, 18:30.8; Langdon Larson, PA, 351st, 18:36.2.

Port Angeles

Boys over 18:00

Kincaid Gould, PT, 70th, 17:23.7; Eli Gish, Sequim, 165th, 18:14.5; Kowen Kasten, PA, 192nd, 18:24.0; Maxwell Baeder, PA, 210th, 18:30.7; Kaleb Needoba, Sequim, 222nd, 18:34.2; Max Allworth-Miles, PT, 245th, 18:42.1; Koda Robinson, Sequim, 256th, 18:48.5; Silas DeWyse, PT, 263rd, 18:51.0; Charlie Logan, Sequim, 301st, 19:06.7; Jaxon Cogburn, Sequim, 310th, 19:11.2; Dane Deming, PA, 334th, 19:25.7; Trillium DeWyse, PT, 344th, 19:32.6; Owen Randall, Sequim, 352nd, 19:34.4; Theo McMurray, 361st, 19:37.2; Mark Anderson, PT, 372nd, 19:45.4; Kamron Meadows, PA, 390th, 20:03.3.

Boys JV under 21:00

Jack Gladfelter, PA, second, 16:46.9; Thomas Shaw, PA, ninth, 17:12.7; Naaman McGuffey, PA, 25th, 17:42.4; Carson Holt, Sequim, 387th, 20:50.0; Tyler Lawson, Sequim, 417th, 21:23.2; Logan Laxson, Sequim, 440th, 22:01.2.

Boys JV over 21:00

Sebastian Manza, PT, 46th, 19:50.5; Kenny Nichol, PT, 109th, 20:30.3; Jason Gladfelter, PA, 157th, 20:51.9; Emiliano Maldonado, PA, 191st, 21:13.5; Ian Linn-Glasgow, PT, 206th, 21:22.7; Aidan Butterworth, PA, 221st, 21:27.5; Michael Petta, PT, 234th, 21:35.5; Ashton Meyer-Bibbins, PT, 237th, 21:36.6; Aiden Barton, PA, 282nd, 21:58.1; Caleb McLarty, PA, 294th, 22:04.1; Haven McMillen, PT, 339th, 22:33.7; Brock Tejeda, PA, 401st, 23:09.1; Drew Eckard, PA, 449th, 23:51.3; Adam Weller, PA, 459th, 23:57.6; Connor Mackey, PT, 502nd, 24:54.6; Calvin Magelssen, Sequim, 534th, 26:26.1; Joseph D’Andrea, PT, 55th, 28:16.7.

Girls under 22:30

Lauren Larson, PA, 24th, 18:21.5; Riley Pyeatt, Sequim, 45th, 18:53.3; Jessica German, Sequim, 305th, 23:11.4; Macy Cogburn, Sequim, 311th, 23:37.7.

Girls JV 24:00-26:00

Camryn Hines, PT, 20th, 23:11.0; Willow Bennett, PT, 50th, 23:40.3; Gina Brown, PT, 87th, 24:19.8; Indigo Casad, PT, 171st, 26:00.6.

Girls over 22:30

Kynzie DeLeon, PA, third, 19:05.3; Anika Avelino, PT, 45th, 20:24.5; Rachel Matthes, PT, 94th, 21:09.0; Emily Silva, Sequim, 232nd, 22:59.4; Gracie Townsend, PA, 247th, 23:12.4.

Bill Kehoe South Sound Invite

St. Martin’s University, Lacey

Boys Silver Division

Forks finishers

Wesley Camacho, ninth, 17:47.45; Matthew Larson, 24th, 18:14.06; Colton Duncan, 60th, 19:05.01; Ashton Doyle, 63rd, 19:11.99; William Perez, 83rd, 19:29.06.

Girls Silver Division

Madelyn Archibald, fourth, 21:00.65.

More in Sports

NCAA offers guidance for bringing athletes back to campus

By Ralph D. Russo | AP College Sports Writer The NCAA released… Continue reading

OUTDOORS: Elwha River summer steelhead on the rebound

New short film documents in-river research surveys

AREA SPORTS BRIEFS: Port Angeles minor leaguer profiled in FanGraphs

Run virtual marathon in support of Captain Joseph’s House Foundation

OUTDOORS: Hundreds hit the water for halibut

Halibut pressure and production increased as anglers hit the… Continue reading

GOLF: Fundraising tourneys return as ‘golf weekends’ to spread out play at area courses

SOME GOLF TOURNAMENTS will have a different composition this spring and summer… Continue reading

SPORTS BRIEFS: Potential Wilder Baseball Club players asked to call/text interest in 2020 season

NHL to abandon the rest of the regular season, go straight into playoffs

Most Read