FRIDAY NIGHT’S PLAYOFF SCORES: Port Angeles girls win; Forks, Sequim lose

BOYS PREP BASKETBALL

Bear Creek School 41, Overlake School 39

Black Hills 61, Columbia River 56

Seattle Academy 71, The Northwest 44

Sunnyside 65, Eisenhower 62

Wenatchee 77, Moses Lake 68

1A District 1

Championship

King’s 69, Lynden Christian 57

1A District 4

Quarterfinal

Seton Catholic 66, Forks 48

King’s Way Christian School 76, Hoquiam 25

La Center 66, Elma 52

Stevenson 74, Montesano 71, OT

1A District 5

Consolation

Kiona-Benton 66, Cle Elum/Roslyn 64

Naches Valley 71, Wahluke 58

Semifinal

River View 67, La Salle 58, OT

1A District 7

Semifinal

Deer Park 69, Medical Lake 66

Freeman 53, Newport 40

1B District 5

Play-In

Sunnyside Christian 77, Bickleton 31

Yakama Tribal 100, Trout Lake 16

2A District 7

Play-In

Pullman 79, Cheney 53

West Valley (Spokane) 52, East Valley (Spokane) 30

2B District 6

Semifinal

Brewster 85, Liberty Bell 37

Lake Roosevelt 69, Oroville 52

3A District 8

Semifinal

Kamiakin 73, Southridge 39

Mt. Spokane 80, Kennewick 54

3A Metro Championship

Championship

Eastside Catholic 56, Garfield 41

4A WC/SW

Consolation

Kennedy 65, Auburn Riverside 61

Mt. Rainier 49, Kentlake 46

Puyallup 76, Kentridge 67

South Kitsap 64, Rogers (Puyallup) 52

Quarterfinal

Battle Ground 67, Skyview 65

Kentwood 65, Federal Way 63

Sumner 61, Auburn 57

Union 70, Olympia 57

GIRLS PREP BASKETBALL

Moses Lake 76, Wenatchee 20

Oakesdale 51, Colton 34

Pomeroy 39, Garfield-Palouse 29

Seattle Academy 68, Bush 26

Sunnyside 66, Eisenhower 62

University Prep 36, The Northwest 24

1A District 1

Championship

Lynden Christian 41, King’s 26

1A District 7

Semifinal

Deer Park 41, Medical Lake 34

Freeman 44, Colville 43

1B District 5

Semifinal

Trout Lake 65, Klickwood 23

Yakama Tribal 46, Sunnyside Christian 44

2A District 1-2

Quarterfinal

Archbishop Murphy 56, Sehome 42

Burlington-Edison 55, Cedarcrest 37

Lynden 59, Anacortes 33

Sammamish 49, Liberty 44

2A District 3

Quarterfinal

Port Angeles 65, Eatonville 24

Fife 61, Sequim 49

North Kitsap 50, White River 43

Franklin Pierce 45, Renton 39

2A District 4

Quarterfinal

Black Hills 61, Columbia River 56

Tumwater 48, R.A. Long 28

W. F. West 48, Woodland 34

Washougal 56, Hockinson 42

2A District 7

Play In

Clarkston 61, Cheney 43

East Valley (Spokane) 69, Pullman 53

3A District 1

Quarterfinal

Arlington 75, Marysville-Getchell 52

Ferndale 66, Edmonds-Woodway 53

Shorecrest 58, Everett 34

Snohomish 57, Meadowdale 39

3A District 3

Quarterfinal

Gig Harbor 46, Bethel 45

Hudson’s Bay 51, Capital 43

Lincoln 55, Kelso 45

Prairie 81, Yelm 37

3A District 8

Semifinal

Kennewick 73, Kamiakin 60

Mt. Spokane 43, Hermiston, Ore. 35

3A Metro Championship

Championship

Eastside Catholic 56, Garfield 41

4A Wes-King

First Round

Eastlake 53, Kamiak 29

Issaquah 66, Mount Vernon 21

Mount Si 55, Monroe 44

Newport-Bellevue 58, Jackson 39

More in Sports

OUTDOORS: Rains signal recharge for area rivers

Last days of saltwater salmon fishing; three halibut days added; free day Saturday in parks

AREA SPORTS BRIEFS: Select softball tryouts slated

Soccer dribbling skills class at Sequim YMCA

City survey eyes alternatives for Port Townsend course

Questions based on goals from Comprehensive, Strategic, and PROS plan

Most Read