Steve Mullensky/for Peninsula Daily News                                A line of sailboats, on a downwind reach, compete in the 26th annual Shipwrights’ Regatta on Port Townsend Bay on Saturday.

Steve Mullensky/for Peninsula Daily News A line of sailboats, on a downwind reach, compete in the 26th annual Shipwrights’ Regatta on Port Townsend Bay on Saturday.

SAILING: Sir Isaac posts best time at Shipwrights’ Regatta

Peninsula Daily News

PORT TOWNSEND — Twenty-three boats competed in the 26th annual Shipwrights’ Regatta, which was greeted by light southerly breezes, shortening the race to a single circuit around a long, triangular course.

Sir Isaac of Port Townsend, owned by John and Anne Bailey, won the Class A racing division, finishing in 59 minutes, 16 seconds.

Perpetual Awards for 2017 race are:

• Half Model Sylvie for first wooden boat to start: Sir Isaac

• Pegleg for first wooden boat to finish: Sir Isaac

• Hook for last boat to finish: Tarani

• Trident for saltiest boat or crew: Dorado

• Directional Helmet for someone who gets lost or misses a buoy: Impossible Dream

• Whack-o-meter for best use of misspent energy: Sorcerer’s Apprentice

• Wire boat for 1st boat to finish in cruising class: Carlyn

• Van Hope Community Award for largest crew: Norma Mae

• Free Haul-out for Youngest crew: Falkor

There were three racing classes that competed: Class A racing, Class B cruising, Class C Thunderbirds.

Across the line finishes:

Class A: Racing (starting time: 12:20)

Sir Isaac, first, 13:19:16; Blue Fin, second, 13:21:52; Sorcerer’s Apprentice, third, 13:29:01; Lucky, fourth, 13:29:07; Andiamo, fifth, 13:48:28.

Class B: Cruising (starting time 12:25)

Carlyn, first, 13:40:18; Fiddlehead, second, 13:41:37; Norma Mae, third, 13:41:40; Second Wind, fourth, 13:41:42; Able, fifth, 13:45:55; Flakor, sixth, 13:47:40; Impossible Dream, seventh, 13:52:07; Jaga, eighth, 13:53:49; Tipi Haere, ninth, 14:02:06; Tarani, 10th, 14:03:07

Class C: Thunderbirds (starting time 12:30)

Dorado, first, 13:25:44; Mabuhay, second, 13:26:17; Raven, third, 13:26:46; Boreas, fourth, 13:27:18; Blew Bird, fifth, 13:27:51; Thatuna, sixth, 13:30:05; Caveat, seventh, 13:30:20; Not Raven, eighth, 13:30:48

More in Sports

Keith Thorpe/Peninsula Daily News
Port Angeles baserunner Peyton Rudd looks towards Kingston pitcher Jayla Moon while stealing home after a wild pitch got away from the catcher during a game earlier this season.
STATE SOFTBALL: Peyton Rudd’s place is at second base for Port Angeles

Riders, Sequim, Forks and Quilcene begin state softball today

AREA SPORTS BRIEFS: Pump track schedule set

With wet weather forecast this weekend, volunteer shifts for… Continue reading

Courtesy photo
From left, Sequim's Dominic Riccogene, coach Sean O'Mera and Ben Sweet celebrate Sequim's fifth-place finish at the state 2A golf championship at the Capitol City Golf Club in Olympia.
STATE GOLF CHAMPIONSHIPS: Sequim’s Ben Sweet finishes second

Sequim fifth as a team; six Peninsula golfers make second-day cut

Keith Thorpe/Peninsula Daily News
Lefties first baseman Ethan Flodstrom, left, receives a short toss from pitcher Steven Brooks to force out Yakima batter Taylor Holder on an infield dribbler in the third inning on Friday night at Port Angeles Civic Field.
PORT ANGELES LEFTIES: Season begins Friday at Civic Field

The Port Angeles Lefties return to the Civic Field… Continue reading

Keith Thorpe/Peninsula Daily News
Port Angeles catcher Zoe Smithson, left, was named the Olympic League MVP for the second year in a row. At right is Sequim's Taylee Rome, whol made the all-league second team.
PREP SOFTBALL: Roughriders’ Smithson named league MVP

Port Angeles’ Zoe Smithson was named the Olympic League softball… Continue reading

Sequim's Ben Sweet sits in second place after the first day of the 2A boys state golf championships.
STATE GOLF TOURNAMENT: (Updated) Sequim’s Sweet in second place

Five other Olympic Peninsula golfers make second-day cut

Most Read