Here’s the schedule for the 25th Port Townsend Wooden Boat Festival

Yachts, schooners, kayaks, dinghies — they’ll all be on display, along with pulling boats and powered craft for the 25th Wooden Boat Festival in Port Townsend this weekend.

More than 200 new and restored vessels of all shapes and sizes — in the water and out — offer maritime madness for wooden boat enthusiasts and traditional boaters alike.

Food and music , races, storytellers, workshops, classes, demonstrations, films and much more are scattered throughout the Point Hudson grounds on the eastern edge of the city, sponsored by the Wooden Boat Foundation.

Friday/Saturday editions of the Peninsula Daily News have stories and photos on the Wooden Boat Festival.

Here is the schedule. All activities are in the area around Point Hudson Marina:

Friday, Sept. 7

9 a.m. — “Lining Off,” Edensaw Woodworking.

9 a.m. to 3:30 p.m. — Open house, Sail Loft.

9 a.m. to 5 p.m. — Lady Washington dockside tour, Union Wharf (free).

10 a.m. — “Useful Handtools,” Edensaw Woodworking; “The Amistad Project,” Passages and Explorations Pavilion.

10 a.m. to 5 p.m. — Ferrymans Harbor Tour and Taxi, Union Wharf, city dock, center dock.

10:30 a.m. — “Gunkholing in the South Sound,” Passages and Explorations Pavilion; “Steering Systems and Autopilots for Small Boats,” Navigation and Seamanship Classroom.

11 a.m. — “Jointer Maintenance,” Edensaw Woodworking; “Fancy Knotwork,” Bo’Sunry; sculling demonstration, center dock.

Noon — “History of Nordick Lapstrake Boatbuilding,” Edensaw Woodworking; “Palm and Needle,” Bo’Sunry; “Small Boat Cruising to Alaska,” Passages and Explorations Pavilion; “Deduced Reckoning,” Navigation and Seamanship Classroom (until 2 p.m.)

1 p.m. — “Bandsaw Basics,” Edensaw Woodworking; “Gaff Rigging,” Bo’Sunry; “The Amistad Project,” Passages and Explorations Pavilion; Phyl Sheridan, folk and blues, festival stage.

1:30 p.m. — “Discovering and Building West Coast Designs,” Passages and Explorations Pavilion; Elaine Grinnell, stories of the S’Klallam, Storytellers Circle.

2 p.m. — “Lumber Selection,” Edensaw Woodworking; “Working Aloft” and “Splicing Line,” Bo’Sunry; “Marine Compass Care,” Navigation and Seamanship Classroom; Matthew Moeller, tales of the sea, festival stage.

2:30 p.m. — Sail aboard the Bryony, from Point Hudson (fee); 26-foot and under sailing race, on the water.

3 p.m. — “Building an Irish Coracle,” Edensaw Woodworking; “Tuning the Rig,” Bo’Sunry; “Celestial Navigation,” Navigation and Seamanship Classroom (to 4:30 p.m.); sculling demonstration, center dock; Robert Force, Appalachian dulcimer, festival stage.

3:30 p.m. — “Outward Bound,” Passages and Explorations Pavilion.

4 p.m. — “Scrunch and Glue Round Bilge Small Boats,” Edensaw Woodworking; “Essentials of Sailmaking,” Sail Loft; “Leather Work,” Bo’Sunry; Evergreen State College, Passages and Explorations Pavilion; Matthew Moeller and Crooked Mile, festival stage.

4:30 p.m. — “Salish Sea Expeditions,” Passages and Explorations Pavilion; “Sextant Care,” Navigation and Seamanship Classroom.

5 p.m. — “Caulking,” Edensaw Woodworking; “Building the Irving Johnson,” Passages and Explorations Pavilion; Chuck Easton, jazz, festival stage.

6 p.m. to 9 p.m. — Sail aboard the Lady Washington, Union Wharf (fee).

6:30 p.m. — Race awards, festival stage.

6:45 p.m. — Beatnik Zydeco, festival stage.

7 p.m. — Sea story circle, Storytellers Circle.

7:30 p.m. — Films: “Where Have All the Orca Gone?” and “White Squall,” Passages and Explorations Pavilion.

8 p.m. — “Legends of the Night Sky,” Navigation and Seamanship Classroom; Bakra Bata (steel drums), festival stage.

8:30 p.m. — Elaine Grinnell, stories of the S’Klallams, Storytellers Circle.

9 p.m. — “Introduction to the Night Sky for Navigation,” Navigation and Seamanship Classroom.

Saturday, Sept. 8

9 a.m. — “Wood and Technology,” Edensaw Woodworking; “Splicing Wire,” Bo’Sunry; “Sail Training,” Passages and Explorations Pavilion; “Celestial Navigation,” Navigation and Seamanship Classroom.

9 a.m. to 1 p.m. — Lady Washington dockside tours, Union Wharf (free).

9:30 a.m. — “Iron Genoa Fuel Systems,” Sail Loft; “Sound Experience and the Schooner Adventuress,” Passages and Explorations Pavilion.

10 a.m. — “Carving Ornamentation,” Edensaw Woodworking; “Working Aloft” and “Basic Knots,” Bo’Sunry; rowing races, Sail Loft beach; David Michael and Marco Zonca, harp and percussion, festival stage.

10 a.m. to 5 p.m. — Ferrymans Harbor Tour and Taxi, Union Wharf, city dock, center dock (donation).

10:30 a.m. — “Gunkholing North from Port Townsend,” Passages and Explorations Pavilion; “Heavy Weather Sailing,” Navigation and Seamanship Classroom.

11 a.m. — “Stitch and Glue,” Edensaw Woodworking; “Electric and Hybrid Power,” Sail Loft; “Wooden Spars,” Bo’Sunry; sculling demonstration, center dock; Bertram Levy, concertina/banjo, festival stage.

Noon — “Lapstrake Planking,” Edensaw Woodworking; Festival Forum: “Handicapping Wooden Boat Races,” Sail Loft (until 2 p.m.); “Knots and Splices’ for women and “Fancy Work,” Bo’Sunry; “Small Boats to Alaska,” Passages and Explorations Pavilion; “Sextant Practicum,” meet at Information Booth; Mayoral proclamation of Wooden Boat Week, followed by music of the sea by Dan Roberts, festival stage.

1 p.m. — “Skin Boat Construction,” Edensaw Woodworking; “Mechanical Advantage,” Bo’Sunry; sculling demonstration, center dock; The Cutters, songs of the sea, festival stage.

1:30 p.m. — “Outward Bound,” Passages and Explorations Pavilion; “Deduced Reckoning,” Navigation and Seamanship Classroom (to 3:30 p.m.)

2 p.m. to 5 p.m. — Sail aboard the Lady Washington, Union Wharf (fee).

2 p.m. — “Quality Steambending Stock,” Edensaw Woodworking; “Sail Repair and Maintenance,” Sail Loft; “Rig Inspection” and “Splicing Line,” Bo’Sunry; “Salish Sea Expeditions,” Passages and Explorations Pavilion; Broadside, female chantey quartet, festival stage.

2:30 p.m. — “Pacific Adventure in a 27-foot Wooden Sailboat,” Passages and Explorations Pavilion; sail aboard the Bryony, Point Hudson (fee).

3 p.m. — “Steambending,” Edensaw Woodworking; “Scary Box of Bad Examples,” Bo’Sunry; Open circle story swap, Storytellers Circle; sculling demonstration, center dock; Tom Lewis, chanteyman/balladeer, festival stage.

3:30 p.m. — “Sail Handling and Trim for Cruises,” Navigation and Seamanship Classroom; Northwest Schooner Cup, on the water.

4 p.m. — “Oarmaking,” Edensaw Woodworking; chantey workshop, Sail Loft; “Palm and Needle,” Bo’Sunry; “Building the Viking Ship Lakselv,” Passages and Explorations Pavilion; The Cutters, songs of the sea, festival stage.

4:30 p.m. — “Building and Sailing the Pacific Grace,” Passages and Explorations Pavilion; “Sextant Care,” Navigation and Seamanship Classroom.

5 p.m. — “Lightweight Oars,” Edensaw Woodworking; “Building the Irving Johnson and Exy Johnson,” Passages and Explorations Pavilion; The Rounders, sea music, festival stage.

5:30 p.m. — Evergreen State College, Passages and Explorations Pavilion.

6 p.m. — “Headwaters to Ocean,” Passages and Explorations Pavilion; Jim Basnight, original pop, festival stage.

7 p.m. — Race awards, festival stage.

7:30 p.m. — Films: “Around Cape Horn” and “Billy Budd,” Passages and Explorations Pavilion; Tom Lewis, songs and lore of the sea, Storytellers Circle; Freddie Pink and the Hightops, rock and roll dance party, festival stage.

8 p.m. — “Legends of the Night Sky,” Navigation and Seamanship Classroom; Tom Lewis, chantey master workshop, Storytellers Circle.

9 p.m. — Chantey Singaround, Storytellers Circle.

11 p.m. — Late Show Movie: “Captains Courageous,” Passages and Explorations Pavilion.

Sunday, Sept. 9

9 a.m. — “Strip-Planked Kayaks,” Edensaw Woodworking; “Splicing Wire,” Bo’Sunry.

9 a.m. to 2 p.m. — Lady Washington dockside tour, Union Wharf (free).

9:30 a.m. — “Capt. Raynaud Schooner Race,” Passages and Explorations Pavilion; “Steering Systems and Autopilots,” Navigation and Seamanship Classroom.

10 a.m. — “Table Saw Safety,” Edensaw Woodworking; chantey workshop, Sail Loft; “Basic Knots,” Bo’Sunry; Community Sail-By, Point Hudson ramp; Joe Euro, classical guitar, festival stage.

10 a.m. to 3 p.m. — Ferrymans Harbor Tour and Taxi, Union Wharf, city dock, center dock.

10:30 a.m. — “Fish Populations of Puget Sound,” Passages and Explorations Pavilion; “Becoming a Licensed Master,” Navigation and Seamanship Classroom.

11 a.m. — “Wooden Blockmaking,” Edensaw Woodworking; “Working Aloft,” Bo’Sunry; “Growing up a Boat Brat,” Passages and Explorations Pavilion; Elaine Grinnell, stories of the S’Klallam, Storytellers Circle; sculling demonstration, center dock; Tom Lewis, chanteyman/balladeer, festival stage.

Noon — “Caulking,” Edensaw Woodworking; “Iron Genoa Cooling Systems,” Sail Loft; “Fancy Work,” Bo’Sunry; “Teaching Small Boat Sailing,” Passages and Explorations Pavilion; Victory at Sea, chantey music, festival stage.

1 p.m. — “Skin Boat Construction,” Edensaw Woodworking; “The Human Eyesplice,” Bo’Sunry; “Building and Sailing Pacific Grace,” Passages and Explorations Pavilion; sculling demonstration, center dock; Broadside, female chantey quartet, festival stage.

1:30 p.m. — “Headwaters to Ocean,” Passages and Explorations Pavilion; “Marine Compass Care,” Navigation and Seamanship Classroom; Elaine Grinnell, stories of the S’Klallam, Storytellers Circle.

2 p.m. — “Rig Inspection” and “Splicing Line,” Bo’Sunry; Northwest Maritime Center update, Passages and Explorations Pavilion; Baby Gramps, the human cartoon, festival stage.

3 p.m. — Sail aboard the Bryony, Point Hudson (fee); Tongue and Groove, acoustic/electric, festival stage.

3 p.m. to 6 p.m. — Sail aboard the Lady Washington, Union Wharf (fee).

3:30 p.m. — Festival Sail-By, Point Hudson.

More in News

Matthew Nash/Olympic Peninsula News Group

The Rev. ClayOla Gitane, rector at St. Luke’s Episcopal Church, places signs and teddy bears in memory of the 21 victims of Tuesday's mass shooting in Robb Elementary School in Uvalde, Texas.
Church hosts candlelight service for Texas school shooting victims

Prayer vigil tonight will include an interfaith service

c
NWI: Purchase protects Discovery Creek headwaters

Ninety-one acres bought from Rayonier

Dr. Gib Morrow, Dr. Allison Berry and OESD Superintendent Greg Lynch.
Public health officers honored for COVID-19 work

Greg Lynch, superintendent at the Olympic Educational Service District 114,… Continue reading

Charges to be urged after report of toy guns at schools

Students allegedly pose on campuses over weekend

Memorial Day edition available online only

Memorial Day is a federal holiday and the U.S. Postal Service does… Continue reading

Memorial Day ceremonies set Monday

Flags to be placed on veterans’ graves on Saturday

Six-car collision sends two to hospital, closes road

A six-vehicle chain reaction wreck on state Highway 104 on… Continue reading

Piper Pettit, project manager for the state Department of Transportation, speaks to the Port Angeles Business Association on Tuesday about upcoming fish passage projects that will significantly impact traffic in the city. (Ken Park/Peninsula Daily News)
Culvert plan in Port Angeles told

Construction expected summer 2023 at earliest

Most Read