Team Running Pickles Jr., a group of local sixth-grade girls, was the first-place raly team in the Junior Division (19 and under) at the North Olympic Discovery Marathon on Sunday. The members of the Running Pickles are Violet Mills, Kathryn Jones, Taryn Johnson, Yau Fu and Harper McGuire

Team Running Pickles Jr., a group of local sixth-grade girls, was the first-place raly team in the Junior Division (19 and under) at the North Olympic Discovery Marathon on Sunday. The members of the Running Pickles are Violet Mills, Kathryn Jones, Taryn Johnson, Yau Fu and Harper McGuire

NORTH OLYMPIC DISCOVERY MARATHON: Full marathon results (Updated)

North Olympic Discovery Marathon

Sequim to Port Angeles

Sunday, June 3, 2018

Top 10 Marathon Results

Men — Keith Laverty, Bainbridge Island, first, 2:34:44.01; Steve Vesbach, Shoreline, second, 2:43.27.12; Mark Albanese, Tacoma, third, 2:58:45.99 Ben Puszka, fourth, Victoria, BC, 3:02:45.55; Bobby Manson, Seattle, fifth, 3:07:50.46; Ryan Hopker, Seattle, sixth, 3:09:59.77; Keith Wakelin, Merville, BC, seventh, 3:10:04.90; Brad Retterath, Bremerton, eighth, 3:10:48.40; Alex Harsha-Strong, Snoqualmie, ninth, 3:12:01.94; James Yelland, Austin, Texas, ninth, 3:13:23.23; Jean-Franois Gagnon, Victoria, BC, 10th, 3:14:15.19.

Women — Amy Young, Keaau, Hawaii, first, 3:18:22.29; Sandra Riggs, FPO, U.S., second, 3:36:08.85; Sarah Moore, Gig Harbor, third, 3:39:50.73; Lucy Flynn, Port Angeles, fourth, 3:39:54.80; Heidi Hietpas, Sequim, fifth, 3:40:00.75; Georgia Suter, sixth, Poulsbo, 3:41:45.92; Michele DeSilva, Bend, Ore., seventh, 3:42:10.58; Tabatha Collins, Bremerton, eighth, 3:43:05.53; Angie Weinberger, Saratoga, Calif., ninth, 3:43:18.55; Alison Howe, Poulsbo, 10th, 3:47:59.58.

Top 10 Half-Marathon Results

Men — Paul Smith, Olympia, first, 1:14:52.20; Chris Callendar, Victoria, B.C., seocnd, 1:22:14.98; Troy Treaccar, Port Angeles, third, 1:25:53.13 6:33; Joseph Skovron, Seattle, fourth, 1:27:08.20; Danny Skovron, Seattle, fifth, 1:27:55.56; Nate Robinson, Vashon, sixth, 1:28:09.32; Jason Odem, Seattle, seventh, 1:29:06.20; Aaron Bacon, Port Angeles, eighth, 1:30:06.22; David Blalock, Poulsbo, ninth, 1:32:37.34; Jon Reicks, 1oth, 1:33:51.89.

Women — Nicole Lerner, Keyport, first, 1:28:38.69; Lauren Larson, Port Angeles, second, 1:37:18.28 7:26; Maddie Dougherty, Port Angeles, third, 1:37:18.69; Kynzie DeLeon, Port Angeles, fourth, 1:37:18.34 7:26; Christie Peterson, Maple Valley, fifth, 1:39:50.87; Rebecca Sorg, Tacoma, sixth, 1:40:45.70; Karen Warrendorf, Vancouver, B.C., seventh, 1:41:12.30; Katherine Beirne, Port Angeles, eighth, 1:41:21.09; Holly Pirozzini, Nanaimo, B.C., ninth, 1:42:06.45; Meghan Evans, Sequim, 10th, 1:42:16.81.

Top 10 10K results

Men — Seamus Fraser, Port Townsend, first, 36:17.17; Alex Mu, Irvine, Calif., second, 37:36.74; Alexander Alamangos, Sammamish, third, 37:40.12; Michael Lessor, Port Angeles, fourth, 39:42.74; Tyler Baublit, Seattle, fifth, 40:26.66; John Altemose, Port Townsend, sixth, 41:33.20 Naaman McGuffey, Port Angeles, seventh, 41:57.95; Michael Cork, Seattle, eighth, 43:17.48; Christopher Pasquale, ninth, 44:09.83; Stephen Hake, Temple City, Calif., 10th, 44:14.56.

Women — Siri Kushner, Bainbridge Island, first, 45:30.96; Emma Shorr, Seattle, second, 48:21.83; Lydia Carle, Hillsboro, Ore., third, 48:34.52; Jen Becker, Portland, Ore., fourth, 48:46.29; Holly Bunker, Port Ludlow, fifth, 49:48.81; Bozena Commeree, Port Angeles, sixth, 50:54.95; Rachel Matthes, Chimacum, seventh, 51:11.73; Carolynn Pype, Port Angeles, eighth, 51:23.65; Katy Milne, ninth, Victoria, B.C., 51:59.06; Marlen Allen, Bainbridge Island, 10th, 52:03.39.

Top 10 5K Results

Men — Payten Marshall, Kingston, first, 17:21.93; D. Flores, San Dimas, Calif., second, 18:41.27; Anthony Eames, Portland, Ore., third, 18:45.80; Jake Bollinger, Joyce, fourth, 19:13.62; Liam Payne, Sequim, fifth, 20:50.08; B. DeLeon, Port Angeles, sixth, 21:25.66; Trey Brouillard, Sequim, seventh, 22:11.40; Aiden Barton, Port Angeles, eighth, 22:45.17; P. Flores, Port Angeles, ninth, 22:56.75; Wade Thomas, 10th, 23:14.90.

Women — Robin Jones, Bremerton, first, 23:13.97; Nicki Boehm, Sequim, second, 24:11.77; Erin Hodge, Port Angeles, third, 24:43.11; Kristine Shurley, Port Hadlock, fourth, 25:11.84; Emily Stewart, Port Townsend, fifth, 25:24.10; Tori Ross, Sequim, sixth, 25:39.26; Jessica Kendrick, Honolulu, Hawaii, seventh, 26:34.83; Kelsey Sands, Sequim, eighth, 26:38.16; Chelsea Dwyer, Port Angeles, ninth, 26:56.42; Kara Heisler, Port Angeles, 10th, 26:59.02.

Marathon Relay

Men’s Open

Mass Exodus, Portland, Ore., 3:36:5,05.

Mixed Open

Westy Runners, Ferndale, first, 3:17:06.86; Tall, Red, Slow, Bellevue, second, 3:49:27.15; Rich’s Witches, Port Angeles, third, 4:00:07.92; #Running Pickles, Port Angeles, fourth, 4:00:37.72; Whose Idea Was This?, Port Angeles, fifth, 4:01:41.88; NOHN TEAM 2, Sequim, sixth, 4:09:06.94; Russian Donkey Mules, Anacortes, seventh, 4:15:34.55; Loping Liberals, Beaver, eighth, 4:25:38.24; Ova-achievers, Marysville, ninth, 4:36:08.79; Station 51, Port Angeles, 4:36:49.60.

Business

OMC Relay Team, Sequim, first, 3:38:24.08; Forks Outfitters, Forks, second, 4:32:10.52; Rudd’s Wired Up Runners, Port Angeles, third, 5:18:58.58.

Master’s

Scramblin Legs, Pasadena, Calif., first, 3:32:53.67; @yourcervix, Lake Stevens, second, 5:13:37.29; Sole Runners, Tacoma, third, 5:29:48.93.

Full Marathon Results

Keith Laverty, 2:34:44.01; Steve Vesbach, 2:43.27.12; Mark Albanese, 2:58:45.99; Ben Puszka, 3:02:45.55; Bobby Manson, 3:07:50.46; Ryan Hopker, 3:09:59.77; Keith Wakelin, 3:10:04.90; Brad Retterath, 3:10:48.40; Alex Harsha-Strong, 3:12:01.94; James Yelland, 3:13:23.23; Jean-Franois Gagnon, 3:14:15.19; Vince Davis, 3:16:51.83; Amy Young, 3:18:20.71; Mark Flores, 3:19:10.44; Scott Cleary, 3:19:13.32; Steven Fosse, 3:19:13.94; Cameron Little, 3:21:40.43; Matthew Sappington, 3:21:57.74; Jay Hartman, 3:22:32.47; Kawin Nikomborirak, 3:25:55.40; Daniel Bucci, 3:26:29.85; John Hughes, 3:27:20.54; Alex Warr, 3:30:51.81; Ryan Sarhan, 3:31:09.04; Patrick Hoesl, 3:32:55.45; Christopher Mutchler, 3:33:11.53; Sandra Riggs, 3:36:08.85; Josh Wood, 3:36:09.38; Ethan Pearl, 3:39:16.63; Sarah Moore, 3:39:50.73; Lucy Flynn, 3:39:54.80; Colby Wait, 3:39:55.02; Heidi Hietpas, 3:40:00.75; Travis Tenneson, 3:40:08.00 ; Jian Li, 3:40:41.98; Gary Womelsduff, 3:41:40.36; Georgia Suter, 3:41:45.92; John Bair, 3:42:03.57; Michele DeSilva, 3:42:10.58; Will Compton, 3:42:25.57; Adam Froemming, 3:43:01.23; Tabatha Collins, 3:43:05.53; Angie Weinberger, 3:43:18.55; Andy Colton, 3:44:37.99; Alison Howe, 3:47:59.58; Jordan Duncan, 3:49:11.33; Jerome Rozitis, 3:49:30.23; Cameron Hebert, 3:49:39.31; Paul Litwin, 3:50:42.79; Laura Rodde, 3:50:47.48 ; Alex Lockyear, 3:51:08.48; Kevin Weitz, 3:52:21.78; Fiona Jackson, 3:52:31.83; Blair Sweigart, 3:52:45.36; Trevor McCaffrey, 3:53:09.15; Christine Peloghitis, 3:53:14.81; Mikhael Tran, 3:53:35.39; Mary Flinders, 3:53:55.01; Caedmon Cahill, 3:54:27.13; Leah Smith, 3:55:21.85; Chris DeGarmo, 3:56:57.89; Stephanie Rohdy, 3:57:00.66; Noah Izzard, 3:57:03.26; Tracy Voorthuyzen, 3:57:09.01; Jason McConnell, 3:57:12.54; Kristen O’Brien, 3:57:12.88; Teresa Jaramillo, 3:57:19.04; Katheryn Kirchhofer, 3:58:13.12; Serena Retterath, 3:58:18.75; Scott Sebelsky, 3:58:19.51; Adrian Ng, 3:59:55.52; Cynthia Harbison, 4:00:16.08; Steven Kostal, 4:01:32.54; Janet Green, 4:03:01.21; Annemieke Hiemstra, 4:03:01.81; James Klarich, 4:03:14.38; Ashley Sweigart, 4:03:18.47; Tara Rudolph, 4:03:39.54; Matte Bailey, 4:04:28.64; Miguel Gonzalez, 4:04:34.07; Allen Dwyer, 4:05:05.06; Tara MacDonald, 4:07:12.04; Jackie Kane, 4:08:35.66; Stephen Farr, 4:08:39.20; Roger Schultze, 4:09:16.36; Ginny Angus, 4:09:44.67; Kyle Downs, 4:10:04.94; ania Van De Wark, 4:10:29.93; Paul Martino, 4:10:33.51; Joseph Paquette, 4:10:44.57; Chris Martin, 4:11:00.90; Tom Wahl, 4:11:53.34; Joseph Eazor, 4:11:56.69; Anonymous Participant, 4:12:07.51; Sarah Douglas, 4:12:16.06; Jennifer Giles, 4:12:19.90; Deborah Kerns, 4:13:23.12; Pedro Infante, 4:13:23.15; Aimee Kelly, 4:13:38.22; Christian Canter, 4:13:48.18; William Canter, 4:13:49.13.

Shawn Aebi, 4:14:12.91; Donna Graybill, 4:16:31.53; Susanna Terry, 4:16:33.07; Greg Cline, 4:18:09.99; Shaunna Lee-Rice, 4:19:32.78; Katherine Pullen, 4:19:36.74; Stacy Ballard, 4:19:36.82; Lizette Drennan, 4:19:45.53; Colby Lea, 4:20:15.67; Art Nowak, 4:21:23.96; Robert DeCou 4:22:16.89; Brian Barger, 4:22:22.93; Nicole Huston, 4:23:52.75; Sean McPherson, 4:24:31.56; Natalie McCarthy, 4:24:32.20; Leslie Tennant, 4:24:49.79; Jeannine Wick, 4:26:06.43; Chelsie Stewart, 4:26:21.34; Tom Wells, 4:26:55.67; Jesse Cantin, 4:27:05.04; April Spaite, 4:27:06.52; Sue Kochlefl, 4:27:51.37; Nora Brannon, 4:28:03.15; Quinanna Robins, 4:28:41.03; Shala Garcia, 4:28:42.18; Sabrina Seher, 4:28:58.02; Jim Szecsody, 4:29:12.20; Jennifer Quirk, 4:29:48.66; Alexander Read, 4:33:11.62; Emmy Atwood, 4:35:27.94; Heather Wright, 4:35:28.27; Tawni Eakman, 4:36:48.14; Ni Chintakananda, 4:38:01.43; Sharon Yun, 4:38:49.48; Mindy Compton, 4:40:32.14; Jaclyn Halsey, 4:41:03.04; Jesse DeVoid, 4:42:19.20; Corwin Dreyer, 4:43:01.78; Brenda Walker, 4:43:17.82; Stephanie Stamoolis, 4:44:19.78; Allison Berry Unthank, 4:44:29.52; Patti Krebsbach, 4:45:03.98; Colin Stonecipher, 4:46:06.45; Michelle Shadel, 4:46:46.46; Julie Haskins, 4:47:06.25; David Brudvik, 4:47:49.55; Jen Bevilacqua, 4:47:50.19; Elizabeth Forman, 4:47:51.96; Elise Becker, 4:48:22.13; Michael Pea, 4:48:47.81; Jenn Ryan, 4:49:16.53; Diana Hunt, 4:49:47.67; Wendy Henderson, 4:50:13.84; Jesse Coslow, 4:50:43.17; Kelly Fish, 4:51:16.36; Amanda Albright, 4:51:16.80; Logan Brouelette, 4:51:28.54 Sara Crowell, 4:51:28.85; Sarah Sandusky, 4:51:53.62; Douglas Messmer, 4:52:42.90; Keith Roberts, 4:52:45.95; Joe Mick, 4:52:58.37; Debbie Mick, 4:52:58.61; Tom St. Amand, 4:53:44.84; Jakdej Nikomborirak, 4:53:47.79; Katherine Campbell, 4:54:03.75; Kevin Martin, 4:54:15.48; Susan Snyder, 4:55:02.50; Gay Hunter, 4:56:06.52; Sherri Raines, 4:58:11.43; Sabrina Wastweet, 4:58:11.85; Shellanie Martinez, 4:58:40.56; Keren Retter, 4:58:53.88; Michael Cobb, 4:59:00.83; Karol Jennings, 4:59:35.98; Michael Morrell, 5:00:06.81; Jason Hardt, 5:00:14.20; Derek Foster, 5:01:41.59; Cherry Graf, 5:02:52.19; Kori Holt, 5:03:22.47; Sandy Hubble, 5:04:35.04; Katy Savolskis, 5:06:39.72; Jacob Schmidt, 5:07:12.71; Katrina Riippa, 5:07:33.35; Debbie Crane, 5:07:47.83; Taylor Morrell, 5:08:09.31; Leon Devoid, 5:08:59.42; Mark Ruter, 5:09:42.73; Cynthia (Cindi) Routman, 5:11:33.81; Jennifer Van De Bogert, 5:14:05.95; Julianne Coonts, 5:14:32.17; Anonymous Participant, 5:15:08.43; Celinda Elvik, 5:18:38.50; Jennifer Thebeau, 5:18:38.93; Laura LaCombe, 5:19:55.69; Trisha Haggerty, 5:20:05.47; Kelly Hoffmaster, 5:21:12.80; Lauren Tway, 5:22:03.10; Michael Drumheller, 5:22:08.99; Paul Hoskins, 5:22:25.99.

Amanda Hoskins, 5:22:27.54; Irene Holcomb, 5:22:28.90; Kim Mason, 5:22:41.96; Brooke Jackson, 5:30:06.13; Nicole Heckenlaible, 5:33:52.42; Lisa Talcott, 5:34:07.83; Laurie Johnson-Driese, 5:34:57.79; Michelle Davis, 5:34:59.53; Natalie Vaughan-Wynn, 5:40:49.29; John Hochella, 5:41:01.14; Jason Juhala, 5:45:02.90; Tammy York, 5:46:51.65; Marcus Oden, 5:49:08.23; Caitlin Tamblyn, 5:50:19.45; Jill Egbert, 5:55:16.95; Tom Meagher, 5:58:09.97; Deborah Walter, 6:00:07.28; Gerald Braude, 6:08:14.76; Casey Nagle, 6:08:51.02; Bill Nagle, 6:08:51.14; Nancy Nagle, 6:08:51.15; Josephine Brydon, 6:13:24.70; Debra Pizzo, 6:17:01.50.

More in Sports

FOOTBALL: Port Townsend, Chimacum players make Nisqually/Olympic All-League team

Chimacum junior Jacob Williamson is a two-way first-team All-Nisqually/Olympic League… Continue reading

COLLEGE SOCCER: After last year’s heartbreak, Pirates take care of business this season

The Peninsula College women’s soccer sophomores remembered too well… Continue reading

ATHLETE OF THE WEEK: Billy Parkin III, Neah Bay football

Billy Parkin III had the game of his life against Tacoma Baptist… Continue reading