SPORTS: Area basketball players earn all-league recognition

Peninsula Daily News

Many North Olympic Peninsula basketball players have been selected to all-league teams or named honorable mention by their leagues' coaches.

Sequim's Jayson Brocklesby and Gabe Carter and Port Angeles' Maddy Hinrichs and Macy Walker all received Olympic League first-team recognition. As reported in the Feb. 13 edition of the Peninsula Daily News, Braden Decker of Forks also earned first-team honors from the SWL-Evergreen Division first team.

Port Angeles coach Michael Poindexter was named the Olympic League girls coach of the year.

Here are the all-league lists for the Olympic League boys and girls, the SWL-Evergreen Division boys and girls and the Nisqually League girls:

Olympic League Boys All-League

MVP: Quentin Phillips, Senior, Olympic

First Team
Jayson Brocklesby, Senior, Sequim
Deonti Dixon, Junior, Bremerton
KT Deam, Senior, Kingston
Andrew Shadle, Senior, Bremerton
Gabe Carter, Senior, Sequim

Second Team
Brian Tyson, Senior, Olympic
Connor Wall, Senior, Kingston
Hans Shippers, Senior, Kingston
Kendal Gill, Senior, North Kitsap
Michael Ward, Senior, Klahowya

Honorable Mention
Tarence Mosely , Junior, Olympic
Kyle Setten, Junior, Olympic
Hayden Gunderson, Junior, Port Angeles
Anthony Pinza, Junior, Sequim
Shaq Jones, Senior, Bremerton
Cody Russell, Junior, Port Townsend
Anthony Price , Senior, North Mason
Riley McKean, Senior, North Mason
Jacob Sheets , Senior, Klahowya
Josh Ganowski, Senior, Klahowya
Jacob Hill, Senior, North Kitsap
Riley Lindsey, Senior, North Kitsap

Coach of the Year: Devin Huff, Olympic
Team Sportsmanship: Olympic


Olympic League Girls All-League

MVP: Ashli Payne, Senior, Olympic

First Team
Sawyer Kluge, Junior, Bremerton
Rebekah Baugh, Sophomore, North Kitsap
Maddy Hinrichs, Junior, Port Angeles
Kristin Brown, Junior, North Kitsap
Jewel Johnson, Junior, Port Townsend
Macy Walker, Senior, Port Angeles

Second Team
Olivia Williams, Sophomore, Olympic
Codi Hallinan, Senior, Port Townsend
Kori Holt, Senior, Klahowya
Eboni Harpes, Senior, Bremerton
Katelyn Carper, Sophomore, Kingston
Krista Johnson, Junior, Port Angeles
Jennifer Hicks, Senior, North Mason

Honorable Mention
Savannah Turrieta, Senior, Kingston
Leah Baugh, Senior, North Kitsap
Annie Lever, Senior, Klahowya
Mariah Frazier, Senior, Port Angeles
Julie Johnson, Senior, North Mason
Alexas Besand, Junior, Sequim
Shania Anderson, Junior, Olympic

Coach of the Year: Michael Poindexter, Port Angeles
Team Sportsmanship: North Mason

SWL-Evergreen Division Boys All-League
MVP: Devante Harris, Senior, Tenino

First team
Braden Decker, Senior, Forks
Ronnie Espedal, Senior, Hoquiam
Cole Smith, Senior, Hoquiam
Justin Conklin, Senior, Tenino
Zach Froembling, Junior, Rainier

Second team
Kenny Roy, Junior, Montesano
Layne Bruner, Senior, Montesano
Chance Bremer, Junior, Elma
Ray Stark, Junior, Elma
Tyler Gedney, Junior, Rochester

Honorable mention
Leo Gonzales, Junior, Forks
Mark Jacobson, Senior, Forks
Elma: Ryan Collin, Junior, Elma
Rochester: Colton Smith, Senior, Rochester
Tenino: Ben Peterson, Senior, Tenino
Dustin Hammond, Senior, Tenino
Gabe Egge, Senior, Tenino

Coach of the year: Rod Enos, Tenino


SWL-Evergreen Division Girls All-League

MVP: Megan Finger, Elma, Senior

First Team
Brooke Goldsmith, Elma, Junior
Keeli Demers, Rochester, Sophomore
Megan Choate, Montesano, Sophomore
Kelsey Eygabroad, Rainier, Senior
Chelsy Stewart, Hoquiam, Senior

Second Team
Sydney Smythe, Elma, Junior
Jillian Raben, Forks, Senior
Brandi Creviston, Hoquiam, Junior
Kelli Brown, Rainier, Senior
Sierra Seymour, Rochester, Sophomore

Honorable Mention
Ellie Quercia, Sophomore, Hoquiam
Miranda McDonald, Senior, Elma
Mackinzie Malizia, Senior, Montesano
Ashley Honaker, Junior, Rainier
Joni Lancaster, Freshman, Rochester


All-Nisqually League Girls

MVP: Kaycee Creech, Cascade Christian, Senior

First Team
Laura Goodnight, Cedar Park Christian, Junior
Kaelyn Voss, Eatonville, Junior
Shoni Pritchett, Charles Wright, Freshman
Katie Rozumny, Cascade Christian, Junior
Hailey Latherow - Eatonville, Senior
Vanessa Davis- Charles Wright, Junior

Second Team
Ashley Osborn, Bellevue Christian, Sophomore
Madelyn Weber, Seattle Christian, Sophomore
Chloe Read, Cascade Christian, Senior
Alayna Gleason, Seattle Christian, Senior
Noelle Crosby, Bellevue Christian, Senior
Alyssa Kaler, Seattle Christian, Junior

Honorable Mention
Bellevue Christian, Rachel Williams, Junior
Cascade Christian- Olivia Tuttle, Junior
Mallori Cossell, Chimacum, Senior
Lauren Thacker, Chimacum, Junior
Eatonville, Kayley Bass, Senior
Taylor Boles, Life Christian, Sophomore
Johnnise Moore, Life Christian, Junior
Anya Quig, Vashon Island, Junior
Taegan Lynch, Vashon Island, Junior

Coach of the Year: Bryan Peterson, Cascade Christian
Team Sportsmanship: Bellevue Christian

Last modified: February 22. 2013 11:17AM
Reader Comments
Local Business
Friends to Follow

To register a complaint about a comment, email moderator@peninsuladailynews.com and refer to the article and offending comment, or click here: REPORT ABUSE.

Peninsuladailynews.com comments are subject to the Peninsuladailynews.com User Policy.

From the PDN:




All materials Copyright © 2014 Black Press Ltd./Sound Publishing Inc. • Terms of UsePrivacy PolicyAssociated Press Copyright NoticeContact Us